Jednadvacet detektivů

Skladem (1 ks)
Kód: 834
60 Kč
Kategorie: Z druhé ruky
Název: Jednadvacet detektivů
Autor: McBain, Ed
Vydání: 1.
Místo vydání: Ostrava
Nakladatel: Domino
Rok vydání: 2002
ISBN: 80-7303-045-4
Počet stran: 590 s.
Vazba: Nakl. papírová s přebalem

Číslovka 21 přitahuje zřejmě nejen karbaníky. Ale třebaže se almanach detektivních povídek, vydaný nakladatelstvím Domino, jmenuje stejně jako sborník, který vydal Odeon – blahé paměti – už v roce sedmašedesátém, tedy Jedenadvacet detektivů, nejde o reedici. Zatímco také onen dávný výběr sestavil český editor v upřímné snaze rehabilitovat žánr klasické detektivky po letech oficiálního opovržení (a na oplátku i všelidového obdivu, mnohdy nekritického), teď už jde jen o komerční shrnutí jednadvaceti malých drahokamů žánru. Malá dílka velkých mistrů, říkalo se v muzice. A Jedenadvacet detektivů, jak je vybrali a do světa vypustili američtí znalci žánru John L. Breen a Ed Gorman, takovému označení odpovídá. Byť některé povídky jiskří víc a jiné jsou tu spíš v roli kuriozity…

Mezi autory, ve sborníku zastoupenými, jsou literární hvězdy první velikosti – jako klasikové G. K. Chesterton, Agatha Christie, Ellery Queen, Rex Stout, Erle Stanley Gardner, Raymond Chandler, John Dickson Carr, Dorothy L. Sayersová. Nechybějí – zemřelí i dosud tvořící – následovníci zakladatelské generace – Ross Macdonald, Ed Mac Bain, Ruth Rendellová, Georges Simenon, Donald E. Westlake, Lawrence Block či britský Reginald Hill (jména jeho velkých detektivů poví tuzemci víc než jméno autorovo: Dalziel a Pascoe). Ale najdou se i autoři, které český čtenář nezná možná vůbec: Jacques Futrelle, narozený už v předminulém století (a utonuvší s Titanikem), či naopak u nás dosud nezdomácnělí současníci Bill Pronzini, Sharyn McCrunbová či Sara Paretskyová.

Paleta příběhů je pestrá a rozsáhlá: a jakkoli podobné almanachy představují vždy jen ochutnávku díla, dík za ni patří nakladeteli, ostravskému Dominu, i překladateli Jiřímu Kobělkovi za seriózní a kultivovaný výkon. Svazek v hezké obálce by rozhodně neměl uniknout nikomu, kdo se o detektivku dvacátého století zajímá více než jako o kratochvilné čtení do vlaku.